Adet Ağrıları için Bitkisel Çözümler | matrouge

Adet Ağrıları için Bitkisel Çözümler

Adet ağrısına iyi gelen bitkilerle bu dönemde yaşanan halsizlik, şişkinlik ve ağrı gibi şikayetlerden kurtulmak mümkün. Siz de regl döneminizi daha rahat geçirmek istiyorsanız adet ağrısına  iyi gelen bitkileri sıraladığımız bu 5 maddelik listeye bir göz atın.

civCivanperçemi

Regl dönemlerinizi her seferinde sancılı geçiriyorsanız civanperçemi tam size göre. Özel döneminiz başlamadan iki-üç gün önce düzenli olarak içmeye başlayacağınız bu çay sayesinde sancılarınızın hafiflediğini göreceksiniz. Adet ağrısına iyi gelen bitkilerden olan civanperçemini her seferinde taze demleyin ve bir sabah-bir akşam olmak üzere günde iki kez için.

 

bogurtlenBöğürtlen

Hem tadı güzel hem de C vitamini açısından zengin olan böğürtlenle demleyeceğiniz çay, enerjinizi artırırken sizi kış hastalıklarından da koruyacak. Adet ağrısına  iyi gelen bitkilerden böğürtleni ezerek kaynar suyun içine atın. On dakika demleyip süzün; işte çayınız hazır!

 

safran3Safran

Adet ağrısına iyi gelen bitkiler arasında belki de en etkilisi olan safran, yalnızca sancınızı kesmekle kalmayacak adet söktürücü özelliğiyle bu dönemi daha rahat geçirmenizi de sağlayacak. Biraz pahalı bir bitki olan safrandan bir tutam kadar sıcak suya atın ve demlenmesini bekleyin.

Hayıt

Akdeniz ve Ege’de çokça bulunan hayıt ağacının yemişleriyle yapılan hayıt çayı, yüzyıllardır ağrı kesici ve spazm giderici olarak kullanılıyor. Kadınların bu özel döneminde göğüs ve kasık ağrılarını gideren hayıtın etkisi, uzmanlar tarafından kanıtlanmış durumda. Hayıt bitkisini eczanelerde kapsül olarak da bulmanız mümkün.

nanaNane

Sakinleştirici etkisiyle de bilinen nane, adet sancılarının yanı sıra ishal, baş ağrısı ve şişkinliğe de iyi geliyor. Adet ağrısına iyi gelen bitkilerden biri olan nanenin çayını günde üç kez içerseniz kramplarınızın azaldığını fark edeceksiniz. Reflü ve ülseri olanların tüketmemesi gereken bitkilerden  olan nanenin kapsülünü de tüm eczanelerde bulabilirsiniz.

İZLEMEYİ UNUTMAYIN!