Ağrıyan Eklemleriniz Hakkında | matrouge

Ağrıyan Eklemleriniz Hakkında Doktorunuzun Soracağı 3 Soru

56c1a79818c77324a4e05f1c

Cleveland Clinic, Osteoartrit, eklem iltihabı, gut, kemik erimesi ve spor yaralanmaları alanlarında uzmanlaşmış, romatolog kemik hastalıkları doktoru; Dr.Scott Burg hazırladığı raporda 3 önemli soruyla hastalara yön gösteriyor.

Dr. Burg ;’’Yıllar içerisinde birçok insan, ağrıyan dizleri, sırtları, omuzları ve diğer eklemleri için beni ziyaret etmiştir. Her hastaya ilk yaptığım şey, eklem iltihaplarının dejenere mi (daha az ciddi) yoksa iltihaplı mı (daha ciddi) olduğunu anlamaya çalışmaktır.’’ dedi ve devam etti;

‘’Önce üç soru sorarak başlarım;

1. Ağrınız günden güne artıyor mu azalıyor mu?

Eğer ağrınız günden güne artıyorsa, bu dejenere veya mekanik (aşınma ve yıpranma) eklem iltihabıdır. Ağrınız günden güne iyiye gidiyorsa, bu iltihaplı eklem iltihabına işaret eder. Romatizmalı eklem iltihabı (RA),eklemlerde oluşan kristallerden kaynaklanan Gut ve diğer tipteki eklem iltihapları ve omurilik iltihabından kaynaklanan Psöriyatik eklem iltihabı ve benzer tipleri iltihaplı tip eklem rahatsızlıklarıdır.

2. Sırt tutulması yaşıyor musunuz? Yaşıyorsanız, ne sıklıkta?

Sıklıkla sırt tutulması hakkında soru sorarım. Özellikle de sabahları görülen sırt tutulmalarına dikkat edilmelidir.  Sabahları görülen 10, 15 veya 20 dakikalık sırt tutulmaları çoğunlukla dejenere tip eklem iltihabından kaynaklanırlar. Eğer birkaç saat hareketsiz durmak sırtınızda birkaç dakikalık tutulmaya sebep oluyorsa, bunun mekanik eklem iltihabı olduğunu düşünürüm.

3. Eklem ağrılarınız vücudunuzun bir tarafında mı yoksa her iki tarafında da mı görülüyor?

Eklem iltihabınız simetrikse — örneğin, her iki omuzda, kol bileğinde veya el bileğinde görülüyorsa — RA gibi bir iltihaplı eklem iltihabından şüphelenirim.

Ama bana “Her şey yolunda doktor, sağ dizim dışında” veya “Sol omzum beni öldürüyor” derseniz, daha az kaygılanırım çünkü bunlar dejenere eklem iltihabının işaretleridir. Ancak eklem iltihabı bir spektrum içerisinde gelişebilir. Bazen tek bir problem iken birkaç hafta sonra, her iki diz de problem haline gelebilir.

Ayrıca aile tarihçeniz de hastalığa yatkınlığınızı göstermektedir. Eklem iltihabı olan belirli insanlar için, genetiğin bir rolü olabilir. Kullandığınız ilaçlar da ağrı ve sızılara sebep olabilir.

Peki ne yapılmalı?

Fiziksel muayene kritik öneme sahiptir. Sadece sizinle konuşarak öğrenemediğimiz bazı şeyleri hissedebilir ve görebiliriz. Örneğin, osteoeklem iltihabı eski bir yaralanmanın olduğu yerde ortaya çıkabilir. Obezitede eklem dejenerasyonuna sebep olabilir. Sade röntgen (MRI taramaları değil) hayati olabilir. İltihaplı veya dejenere şekildeki eklem iltihaplarından hangi eklemlerin etkilenmiş olduğunu söyleyebilirler.

Dr. Burg açıklamasına devam ederek laboratuvar testlerinin ne zaman faydalı olduğunu şöyle açıkladı; ‘’Pozitif laboratuvar sonuçlarının her zaman eklem iltihabı olduğunuz anlamına gelmediğini ve negatif sonuçların da eklem iltihabı olmadığınız anlamına gelmez. Biz, Romatolojide, laboratuvar testlerini, teşhis etmekten ziyade teşhisi teyit etmek için kullanırız. Hareket menzilinin kaybı ile birlikte eklem ağrısı ve sertliği, erken eklem iltihabı anlamına gelebilir. İki ila dört hafta boyunca sürekli eklem ağrısı hissediyorsanız, derhal aile hekiminize başvurmalısınız. Romatoloğa sevke doktorunuz karar vermeli.’’

İZLEMEYİ UNUTMAYIN!