Akneli Ciltler İçin Makyaj Önerileri | matrouge

Akneli Ciltler İçin Makyaj Önerileri

Akneli ve akneye yatkın ciltler için makyaj önerileri:

Fırçalarınızı temizleyin

Kirli, yağlı fırçalar kullanmak, cildinize de kiri yaymanıza neden olur. Haftada en az 1 defa fırçalarınızı temizleyin. Makyaj uygularken cildiniz temiz olsa bile fırçanıza yağ, kir ve bakteri geçebilir ve burada üreyebilirler. Fırçalarınızı ılık, şampuanlı suda yıkayın ve kağıt havlu üzerinde gece boyunca kurutun.

Kapatıcı konusunda dikkatli olun

Akneli ciltlerin gizli silahı kapatıcıdır diye düşünüyor olabilirsiniz fakat gözeneklerinizi tıkamak, daha çok sivilce oluşmasına neden olur. Bu nedenle, kullandığınız kapatıcının hafif yapıda ve yağsız olmasına dikkat edin.

Üst üste yığmayın

Akneleri kapatmak için uğraşıyor olsanız bile makyaj malzemenizi daima hafif miktarda sürün. Sivilcelerin üzerini ve gözenekleri tıkamak daha çok sivilce oluşmasına neden olur.

Cildinizin nefes almasına izin verin

Cildinizi her gün makyajla kapatmayın. Bazı günler makyaj kullanmadan ona nefes alma izni verin. Makyajsız sokağa çıkmanın kolay olmadığını biliyoruz ama bunu yaparak uzun vadede çok daha sağlıklı ve genç görünümlü bir cilde sahip olacaksınız.

Uyku

Yeterince uyku uyumamak ne kadar makyaj yaparsanız yapın, cildinizin güzel görünmesini engeller. Düzenli uykunuzu uyuyun, her zaman yağsız bir nemlendirici tercih edin.

Etiketi kontrol edin

Makyaj malzemesi alırken, akneye yatkın cilde sahip olanlar iki kere bilinçli olmalıdırlar. Cildinizin daha kötü olmaması için daima alacağınız ürünün etiketini kontrol edin. Yağsız, su bazlı ve hafif ürünler tercih edin.

Sıvıdan kurtulun

Akneye yatkın ciltlerin en çok kullandığı makyaj ürünü fondötendir. Fondöteninizi sıvı yerine mineral tercih edin. Mineral fondötenler genellikle kokusuz, parabensiz ve kimyasalsızdırlar ve çok daha doğal görünürler.

 

İZLEMEYİ UNUTMAYIN!