Bağlarınızı Güçlendirerek Hayata Bağlanın

omurga-baglarini-guclendirin

Omurga bağlarının zayıflamış olması, hareket kısıtlılığı, kronik ağrı, postür bozukluğu gibi günlük yaşamdan, sosyal ve iş hayatına kadar her alanı olumsuz etkiliyor. Yenileyici enjeksiyon yöntemi; omurga bağlarıyla birlikte, sağlıklı bir şekilde hayata bağlılığınızı da artırıyor.

Omurga hastalıklarının tedavisinin, zamanında ve etkin bir şekilde yapılmamasının, yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürdüğüne dikkat çeken Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Önder Taylan Çifçi; bu kişilerin zaman içinde; ağrı kesicilere bağımlı, bedensel zayıflıktan dolayı sosyal çevresi ve günlük aktiviteleri kısıtlı, kronik depresyon yaşayan, kişilere dönüşmesinin mümkün olduğunu anlattı.

Omurga Hastalıkları Nasıl Tedavi Ediliyor?

Omurgayı saran bağ dokusunun, zaman içinde duruş bozukluğu, kilo alma ve yanlış hareket gibi nedenlerden ötürü yıpranması sonucu kişinin hayatını bütün yönleriyle etkileyen hastalıklara zemin hazırlandığını belirten Dr. Önder Taylan Çifçi omurga hastalıkları ile ilgili şöyle konuştu: ‘Omurga hastalıkları arasında;  skolyoz, kifoz, omurga düzleşmesi, boyun ve bel fıtığı, omurganın dejeneratif hastalıkları, bel kayması ve spinal dar kanal, omurga kırıkları, omurga tümörleri, omurga enfeksiyonları sayılabilir. Omurga hastalıklarının ilk ve en yaygın belirtisi ağrıdır. Kemik, eklem, bağ dokusu ve sinir yapılarının etkilenmesi (yıpranması) sonucunda ağrı oluşabilir. Ağrının şiddeti, hissedildiği yer, ağrının özelliği (delici / batıcı, yanıcı, künt..vs), ağrıyı artıran ve azaltan durumlar ortaya konur ve ayırıcı tanıya gidilir.  Ağrıya kas spazmı, hareket kısıtlılığı ve postür bozukluğu eşlik edebilir. Günümüzde ağrıyla seyreden omurga hastalıklarında ağrı kesici ve kas gevşeticiler başta olmak üzere, depresyon ve epilepsi ilaçları yaygın olarak kullanılmaktadır. Bazı durumlarda hastaya uzun saatler takmak üzere korse önerilir. Fizik tedavi, manuel terapi, akupunktur..vs teknikler kas spazmını ve postürü iyileştirmeye yönelik denenebilir. Skolyoz, ileri derecedeki kifoz, kök basısı yapan bel ve boyun fıtıkları, dar kanala neden olan bel kayması durumlarında ise cerrahi tedavi uygulanır.

Yenileyici Enjeksiyon Omurgayı Nasıl Tedavi Ediyor?

Dr. Önder Taylan Çifçi; yenileyici enjeksiyon tedavisi ile omurganın postür ( duruş ) bozukluğu ve ağrı ile seyreden rahatsızlıklarına uzun ilaç tedavilerine ve cerrahi müdahaleye gerek kalmadan çözüm üretmenin mümkün olduğunu söyledi. Skolyoz ve kifozun erken yaşlarda ameliyatla düzeltilmediği kişilerde veya korse ile takibi yapılan kişilerde yenileyici enjeksiyon yönteminin uygulandığını, uygun egzersizler eşliğinde de ağrı kontrolünün sağlandığını belirtti.

Hastalık Kaynağından Tedavi Ediliyor

Yenileyici enjeksiyon tedavisinin en büyük farkının hastalığı kaynağına inerek tedavi ettiğini belirten Dr. Çifçi, böylelikle kalıcı tedavisinin mümkün olduğunu bildirdi.

Dr. Önder Taylan Çifçi, tedavi yöntemi ile ilgili açıklamalarına şöyle devam etti; ‘Bel ve boyun fıtığı, omurga düzleşmesi, bel kayması ve buna bağlı gelişen dar kanalın tedavisinde yenileyici enjeksiyon teknikleri, sorunun kaynağına uygulanıyor. MR görüntülerine ek olarak, detaylı fizik muayenesi yapılan hastada, hasarlı bağ dokusu tespit ediliyor. Sonra bir protokol dahilinde ve kişiye özgü bir tedavi programı oluşturuluyor. Enjeksiyon yapılan bölgelerde zayıf ve hasarlı olan bağ dokusu elemanları, vücudun savunma sistemi harekete geçirilerek tamir ediliyor. Seanslar ilerledikçe ağrı azalıyor ve hareket kısıtlılığı sorunu ortadan kalkamaya başlıyor. Ortalama 4-6 seanslık bir tedaviyle büyük ölçüde iyileşme tamamlanıyor.’

İZLEMEYİ UNUTMAYIN!