Cildinizi nasıl nemlendirebilirsiniz ? | matrouge

Cildinizi nasıl daha kolay nemlendirebilirsiniz ?

Cildimiz bizim en değerli hazinemizdir. İster kuru olsun ister karma ya da yağlı hiç fark etmez her cildin mutlaka nemlendirici kullanması gereklidir. Hayatımızın vazgeçilmez parçası olan nemlendirici kremler sayesinde cildimize günlük bakımımızı rahatlıkla yapabiliyoruz. Piyasada her cilt tipine uygun bir sürü farklı firmanın ister bitkisel içerikli ister kimyasal birçok nemlendirici ürünü bulunmaktadır. Her ay alışveriş listemizden silemediğimiz ürünler arasında olan nemlendirici kremler bazen çok külfetli olabiliyor. Bazı insanlar nemlendirici kreme belirli bir bütçe bile ayıramayabiliyorlar. Bu düşünceyle yola çıkılmış olacak ki evde doğal nemlendirici ürünler yaparak kullanmamız mümkün. O halde peki nedir bu cilt nemlendirici ürünler.

CİLT NEMLENDİRME TEKNİKLERİ

Doğal Ürünlerle Cilt Nemlendirme

Evde sürekli bulunan doğal malzemelerle ya da kolayca ve daha uygun fiyatlara alabileceğimiz ürünlerle doğal cilt nemlendirme yapmamız mümkündür. Ayrıca cildimizi nemlendirmek için sadece maske tarzı uygulamalar yapmamız gerekmiyor. Yediklerimiz ve içtiklerimizle de cildimizin nem oranını düzeltebiliriz ya da düzenleyebiliriz. Gelin öncelikle harici uygulamalar ile cilt nemlendirme nasıl yapılır inceleyelim.

Bal

Bal tamamen doğal olduğunda cildimizin nem değeri açısından olumlu etkiler yaratan ürünlerden biridir. Her gece yüzünüze sürüp 20 dakika bekleteceğiniz bal sayesinde cildiniz ipeksi bir görünümde ve nemlendirilmiş olacaktır.

Yoğurt

Yoğurt yüksek orandan antioksidan içeriği sayesinde kuruluk ve kaşıntı problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Yoğurt aynı zamanda antiinflamatuardir. Ciltte kaşıntı yapan ve kuruluğa sebep olan bakterileri yoğurt yok eder. İstenildiği takdirde günde bir kez yüze ( göz çevresi dışında ), kollara, bacaklara, ayaklar, sırta ve ön gövdeye sürülebilir. 10 dakika bekledikten sonra da ılık bir duş alınmalıdır. Bu işlemi günde 1 kere yapabilirsiniz.

Badem Yağı

Tatlı badem yağı içeriğinde bulunan yüksek orandaki E vitamini sayesinde cildinize ciddi bir nemlendirme sağlayacaktır. Tatlı badem yağı ile nemlendirme yapmak için her gece yatmadan 20 dakika önce tonik işleminin ardından cildinize tatlı badem yağını sürün 20 dakika sonra mışıl mışıl uyuyabilirsiniz. Tatlı badem yağı siz uyurken de cildinize bakım yapmaya devam edecektir.

Zeytinyağı

En doğal cilt nemlendirme ürünlerinden biri de hakiki zeytinyağıdır. Zeytinyağını her gün cildinize ince bir tabaka şeklinde uygulayabilirsiniz. Esansiyel yağlar arasında bulunan hakiki zeytinyağı sayesinde cilt nemlendirme çok daha kolay olacaktır.

Cilt Nemlendiren Gıdalar

Cildinizi nemlendiren gıdalar arasında en önemlisi su’ dur. Su cilt için hatta yaşam için en önemli olan gıdaların her zaman birinci sırasında bulunur. Günde en az 2 litre su içmek hem vücudunuz hem de cildiniz için çok yararlıdır. İçeriden de nemlendirme işlemine yardımcı olan en büyük etkendir. Daha bir sürü cilt nemlendiren gıdalar olmasına rağmen ben sadece bir kaçından bahsedeceğim. Bunlardan bir diğeri ise C vitamini içerikli gıdalardır. Kış aylarında cildimiz kurur ve çatlar işte tam da bu zamanlarda C vitamini bize yardımcı olur. C vitamini yeterli miktarda alınmadığında kuru ve sert bir cilde sahip olunur.

 

İZLEMEYİ UNUTMAYIN!