En İyi Avrupa Filmi Ödülü Türk Yönetmene!

İspanya Sinema Akademisi’nin ‘En iyi Avrupa filmi’ dalında verdiği ödül ‘Mustang’ filmiyle Deniz Gamze Ergüven’in oldu.

En iyi Avrupa filmi ödülü Tük yönetmene verildi

İspanyol sinemasının en önemli ödülü Goya, Madrid’de yapılan gala töreninde sahiplerini buldu. İspanya Sinema Akademisi tarafından bu yıl 30’uncusu düzenlenen Goya ödüllerinde gecenin yıldızı, “En İyi Film” ve“En iyi Yönetmen” dahil 5 ödül alan “Truman” filmi oldu.

Madrid’deki Prens Felipe Kongre Merkezi’ndeki galanın kırmızı halısında Tim Robbins, Juliette Binoche, Javier Bardem, Penelope Cruz gibi ünlü isimler de yürüdü.

Sinema dünyasının iki ünlü aktristi Juliette Binoche ve Penelope Cruz “En iyi Kadın Oyuncu”dalında aday olmalarına rağmen bu ödülü “Techo y comida” filmindeki rolüyle Natalia de Molina kazandı.

Fransız-Türk yönetmen Deniz Gamze Ergüven’inMustang adlı filmi de “En İyi Avrupa Filmi” seçildi. Goya ödülünü alan “Mustang” filminin yapımcısı Charles Gillibert, İspanya Sinema Akademisi’ne ve filmin tüm Avrupa’ya açılmasını sağladığı için dağıtımcılara teşekkür etti.

Karadeniz’in bir kasabasında nineleriyle yaşayan 5 yetim kızın verdikleri mücadeleyi anlatan “Mustang”, Avrupa Parlamentosu’nun 2015 Lux ödülüne de layık görülmüştü. “Mustang”, Fransa adına “Yabancı Dilde En İyi Film” Oscar ödülü için yarışacak.

İZLEMEYİ UNUTMAYIN!