Erken Saç Beyazlaması Hastalık Belirtisi | matrouge

Erken Saç Beyazlaması Hastalık Belirtisi

erken-sac-beyazlamasi

Her saç teli rengini “melanosit” denilen ve renk pigmenti salgılayan hücrelerden alır. Bu hücrelerin işlevini kaybetmesi, pigment azalması ya da yok olması saç beyazlaşması ile sonuçlanır.
Asya ırkından olanlarda saç ağarması 30 yaşın ortalarından itibaren başlar. 50 yaşlarından itibaren ise tüm kişilerde az da olsa saç ağarması olur. Bazı hastalıklar saç ağarmasına neden olabilir.
20’li yaşlarda başlayan saç ağarması erken saç beyazlaması olarak adlandırılır. Erken saç ağarmasının birçok sebebi olmakla beraber genetik nedenleri de var. Hem de bazı otonomun hastalıklar, saçkıran, vitiligo (ala hastalığı), B12 vitamin eksikliği ve bazı tiroit hastalıklarında erken saç beyazlaması beklenebilir.

Yapılan bazı çalışmalarda saç beyazlaşması kalp-damar hastalıklarının işareti olduğu bildirildi. Bu yüzden erken saç beyazlaması sorunu olanların kardiyoloji muayenesinden geçmesi tavsiye edilir.

Erken saç ağarması olan insanlarda kemik azalması da görülebilir. Kemik azalması (osteopeni) olan erkeklerde bunun önüne geçmek için önlemler alınmalıdır.

Saç beyazlamasının tedavisi için kalıcı saç boyaları, geçici saç spreyleri ve bazı renklendirici şampuanlar kullanabilirsiniz.

İZLEMEYİ UNUTMAYIN!