Geçmek Bilmeyen Öksürüğe Karşı Doğal Tedaviler

Öksürüğünüz bir türlü geçmek bilmiyor ve sizi rahatsız ediyorsa bu doğal tedavi yolları size yardımcı olabilir.

efemKarabiber-bal: Karabiber çayı için, 1 çay kaşığı taze çekilmiş karabiberi, 2 yemek kaşığı balla karıştırıp üzerine kaynamış su döküp demlenmeye bırakın. 10 dakika sonra çayı süzüp içebilirsiniz. Bu çay, balgamlı öksürüğü ve boğazdaki gıcığı alır.

Kekik: Kekik yapraklarını kaynar suda 10 dakika demleyip, üzerine 1 kaşık bal koyup için.

Ayva yaprağı: Ayva yaprağı ve ıhlamuru birlikte kaynatıp tüketin.

Elma-karanfil-tarçın: 1 elmanın kabuklarını soyup içine birkaç tane çekirdeklerinden ekleyin. 2 adet karanfil, bir miktar ıhlamur, 1 dilim limon ve 1 kabuk tarçın ilave edip kaynatın. Dilerseniz 1 kaşık bal ilave edebilirsiniz. Sıcak olarak tüketmeniz önerilir.

efem1Zencefil-bal: 1 tatlı kaşığı balın içine bir miktar toz zencefil ekleyin ve macun kıvamına getirerek tüketin. Bu karışım öksürüğe ve boğazınıza oldukça iyi gelir.

Dut pekmezi: 2 tatlı kaşığı dut pekmezine bir miktar karabiber ekleyin ve günde 1 kaşık tüketin. Düzenli kullandığınız takdirde 1-2 gün içinde öksürüğünüzü geçirecektir.

Sirke: Boğazda oluşan yanma ve öksürüğe karşı 1 kaşık sirke içmek öksürüğü ve boğaz ağrısını keser. Ancak mide sorunu olanların tüketmemesi önerilir.

Badem-portakal suyu: Bademleri mutfak robotunda çekin ve 1 fincan portakal suyu ile karıştırarak tüketin. Bu karışım boğaza çok iyi gelir, öksürüğü keser.

Keten tohumu-bal-limon: 1 fincan suda 2-3 yemek kaşığı keten tohumunu kaynatıp süzün. Üzerine 3 yemek kaşığı bal ile limon suyu ekleyip için.

Bol su: Su, balgamın atılımını kolaylaştırırken, boğazı yumuşatır ve gıcığı alır. Geniz akıntısının fazla olduğu kişilerde genelde gıcıkla beraber öksürük görülür. Sinüzit dahil olmak üzere, üst solunum yolları enfeksiyonları ve reflü boğazda gıcık yapar. Boğazdaki gıcığı ve öksürüğü kesmek için uzmanlar bol su tüketilmesini tavsiye ediyor.

İZLEMEYİ UNUTMAYIN!