İlişkilerde Sosyal Medya Etkisi

iliskilerde-sosyal-medya-etkisi

Sosyal medya günlük yaşamda birçok kişinin önemli bir yaşam parçası haline geldi. Gün geçtikçe dünyanın gündemine oturan sosyal medya çoğu kişi içinse bağımlılık derecesinde. Sosyal medya günümüzde birçok kişinin yaşamını olumlu ya da olumsuz yönde etkiliyor. Hatta çoğu ilişkiler sosyal paylaşım siteleri yüzünden bitme derecesine geliyor. Bireylerin vakit geçirmek amacıyla kullandığı sosyal medya hesapları ilişkilerinin belirli dönemlerinde karşılarına sorun olarak gelebiliyor. Peki ilişkilerde sosyal medya etkisi nedir? Sosyal medya ilişkileri bitirme noktasına getirir mi diyorsanız işte sizlere bu sorunun cevapları;

  • Yapılan bilimsel bazı araştırmalar sonucu kadınların sosyal medya konusunda kıskanç, erkeklerin ise meraklı olduğu ortaya konulmuştur. Kadınlar erkek arkadaşının ya da eşinin sosyal medya hesabında karşı cins arkadaş sayısının fazla olmasını istemiyor. Erkekler ise her ne kadar eşlerinin sosyal medya hesapları ile ilgilenmiyor gibi görünse de sürekli bilgi sahibi olmaya çalışıyor.
  • Çoğu ilişkilerde çiftler birbirinin internet geçmişini inceleyerek buldukları yüzünden tartışma çıkarabiliyor.
  • Sosyal medya yüzünden birçok ilişkide kopukluk yaşandığı da araştırmalar ile ortaya konuyor.
  • Belli bir noktaya kadar sosyal medya kullanımı ilişkilere zarar vermezken, sosyal medyaya bağımlılığın fazla olduğu ilişkilerde olumsuz sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

İlişkilerde sosyal medya etkisi genel olarak dikkate alındığında sonuç çoğu zaman olumsuz oluyor. Sosyal medya ilişkilerde kıskançlığı artırdığı gibi gerçek hayattaki ilişkilerde bireylerin sorun yaşamasını da artırıyor.

İZLEMEYİ UNUTMAYIN!