Kadın Vücudunun Estetik Kodları | matrouge

Kadın Vücudunun Estetik Kodları

Güzel görünmek ve beğenilmek arzusu, modern insanın tercihlerini de değiştirdi… Moda trendlerindeki değişim gibi 50’lerdeki güzellik anlayışının da değişmesi ise estetik cerrahiyi etkiledi. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, değişen güzellik anlayışını ve kadın vücudunun yeni estetik kodlarını anlatıyor.

kadin-vucudu-estetik
Yetmiş ve seksenli yıllardaki sıfır beden modası yavaş yavaş değişiklik gösteriyor; dolgun vücut hatlarına sahip kadınlar günümüzde daha çok ön plana çıkıyor. Özellikle sıfır beden tutkusunun anoreksiya ve bulimia gibi hastalıkları beraberinde getirmesi, toplumsal bir muhalefetin oluşmasına zemin hazırladı. Son yıllarda bazı ülkelerde sıfır beden mankenlerin podyuma çıkmasına izin verilmiyor.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, 1950’lerde büyük göğüsün anti-estetik kabul edilmesinden dolayı büyük göğüslü kadınların vücutlarından utandığını, korse takarak göğüslerinin küçük görünmesini sağladıklarını söylüyor. Geçmişi 1830’lu yıllara dayanan korse ilk önceleri tıbbi amaçla kullanılmasına karşın, sonraki yıllarda güzellik simgesi olarak kabul gördü ve sıkı bağlanan korse kadınlarda erdemi temsil etti.

60’lar ve Sıfır Beden

Altmışlı yıllarda ünlü manken Twiggy gibi ince hatlara sahip kadınlar feminizmin simgesi olarak görülüyordu. Feminist hareketlerin etkisiyle cinselliği dışarıya yansıtmayan, daha az ayrıntıya sahip kadın vücut hatları öne çıkıyordu. Aynı yıllarda daha az kadınsı görünmek gibi bir akım oluşmuştu. 70-80’lerde sıfır bedenlerin ve küçük kızların podyumlara çıkması ve sıfır beden kavramının oluşması pedofiliyi çağrıştırdığı için ciddi eleştirilere neden oldu. Kate Moss gibi erkek çocuğu vücudu görünümlü, küçük göğüslü, dar kalçalı kadınlar podyumlarda fırtınalar estirirken, şimdilerde durum tersine döndü.

90’ların Vücut Modası ve Şimdiler

Hızlı bir şekilde değişiklik gösteren moda akımları algı kaymasına sebep olduğunu belirten Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, Marilyn Monroe’nun yaşadığı 1950’lerde balık etli kadınların ön planda olması gibi günümüzde de yine o döneme dönüş olduğunu söylüyor. Dolgun göğüsler, geniş kalça ve ince bel, kadın vücudunun yeni estetik kodları arasında yerini alıyor. Kum saati görünümüne sahip olan Kim Kardashian ve Jennifer Lopez profilindeki kadınlar kitleleri etkileyerek estetik ve güzellik trendlerini belirliyor. Günümüzde ince bel, gençliğin simgesi olarak görülüyor. Araştırmalar ise kadın vücudunda erkeklerin ilk baktığı yerin kalça değil, bel oyuntusu olduğunu gösteriyor.

İZLEMEYİ UNUTMAYIN!