Kalem Etek Modası Değişiyor!

Kalem etek denince hiç kuşkusuz akla gelen ilk isimlerden biri Melania Trump olur.Baş döndürücü yüksek topuklular ve kemerli ceketlerle kullandığı zarif, dar etekleri First Lady görünümünü mihenk taşı haline getirdi.

  

Aynı durum Trump kızı Ivanka için de geçerli. Öyle ki Ivanka’nın göz kamaştıran kalem etek kombinleri ‘Başkanın Kızı’ rolüyle eş anlamlı hale geldi. Her iki Trump kadınını incelediğimizde kalem etek dünyanın her yerinde gösterişi simgeleyen, şık ve rahat giyim kombinlerinin vazgeçilmez silahı haline geldi. Zira saygı uyandırıyor, derli toplu, muntazam ve en önemlisi de incelikli, vamp bir dokunuş oluşturuyor.

Bugünler kalem etek için direniş zamanı, 2018 İlkbahar-yaz podyumlarında arzı endam ederek daha gevşek ,teni daha az saran bir kesime geçmek, işyeri giyimi kalıbından kurtulmak.

Hadi 2018 İlkbahar koleksiyonunu bizlerle tanıştıran Victoria Beckham defilesine bir göz atalım. Artık kalçaları öylece ortaya çıkaran kurumsal kesimlerin olmadığını görüyoruz. Bu felsefenin öncüsü olarak; gül pembe organze kalem etek, üstünde bir gömlek ve altında lila rengi ayakkabılar bize merhaba diyor.

  

Tasarımcı defileden sonra sahne arkasında konuşurken’ Erkeksi ve kadınsı görünüm arasındaki denge kilit rol oynuyor.Tezatlık yaratmayı seviyorum, beklenmedik unsurları işe katınca tazeliğinizi yitirmiyorsunuz.’ diye ekliyor.

  

Max Mara‘dan Ian Griffiths de benzer şekilde kalem etek hakkında tabulara savaş açanlardan. Bakalım tasarımcı 2018 İlkbahar koleksiyonu için neler demiş:‘Keskin biçimde form verilmiş şeffaf organze parçaları, giysinin bütün iç parçalarını gösterecek biçimde kullandım. Yani X-ray makinesine girmiş gibi, ışık ve gölge oyunlarıyla cepler ve bağlantı noktaları gibi detayları ortaya çıkaracak şekilde….’

Genel olarak bakıldığında bahar sezonuna meşakkatli görünümden ziyade pespaye bir hava hakim görünüyor. Örneğin Bottega Veneta‘nın bu bahar kalem etek tasarımlarını daha bol ve kare kesimlerde, şekil vermekten ziyade bedeni sarmaya yönelik formlarda; suni elmas, yılan derisi ve zımba süslemelerde görmek mümkün. Bakın Veneta‘dan Tomas Maier ne diyor; ‘Kolay parçalar bunlar; atletik durmadıkları gibi, aşırı terziliğin izlerini de barındırmıyorlar.’

 

Peki kalem eteği nasıl giymeli?

 

1-Alışılagelmişin aksine bu bahar aşırı yüksek topukluları unutun, fakat biraz yükseklik yine de gerekli.

 

2-Kalem eteğin belde yüksek durması ve dizin tam altına gelmesi önemli, uzun ince bir siluet korunmalı.

 

 

 

Peki üstüne ne giymeli?

1-Kesinlikle bele tam oturan ve ya dar bir şey olmamalı.

2-Daha gevşek ve büyük bedenler tercih edilmeli.

3-Kemer gibi dokunuşlar yapmayı unutmayın.

 

 

 

 

 

İZLEMEYİ UNUTMAYIN!