Kar Tatili Öncesi Yapılması Gerekenler | matrouge

Kar Tatili Öncesi Yapılması Gerekenler

Sömestr tatilinde çocuğunuzla birlikte vakit geçirmek ya da arkadaşlarınızla hafta sonu kaçamağı yapmak için kar tatiline çıkmak isteyebilirsiniz. Ancak tatile gitmeden önce karlı havaların cildinize vereceği etkileri düşünün ve kullanacağınız ürünler kadar otel odanızda da dikkat etmeniz gerekenlere göz atın!

  • efe2Her zaman kullandığınızdan daha güçlü bir güneş koruyucu tercih edin. Çünkü dağın zirvesindeyken UV ışınlarına daha çok maruz kalınır. Bu nedenle en az 50 faktörlü güneş koruyucusu kullanın.
  • Otel sorumlusuna kalacağınız odada hava nemlendiricisinin olup olmadığını sorun. Çünkü otel odanızın havası cildinizi kurutabilir. Kullanacağınız hava nemlendiricisi ise otel odanızın nemini geri vermeye yardımcı olur ve cildinizde oluşan kurulukları önler.
  • Rüzgarlı havalarda oluşan soğuk yanıklarını önlemek için vazelin kullanın. Otelden dışarı çıkmadan önce cildinizin açık olan yerlerine vazelin sürün. Çünkü vazelin, koruyucu görevi görür ve hemen emilen nemlendiriciler yerine daha uzun süre cildinizde kalarak koruyucu katman olur, vücut ısınızı korur.
  • Boyun ve çenenizi soğuktan koruyun. Cildinize güneş koruyucusu sürdükten sonra bu bölgelere ekstra bir kat daha koruyucuyu sürün. Çünkü karlı alanlardan yüzünüze yansıyan güneş ışınları, %40 daha fazla UV ışınlarına maruz kalmanıza neden olur. Bu nedenle karlı alanlarda, ekstra güneş ışınlarından kendinizi korumak için boyun ve çene bölgenizi atkıyla sarın.
  • efe3Bütün gün otelinizin dışında soğuk havada vakit geçirdikten sonra çok üşüyebilirsiniz. Ancak bu üşümeyi yok etmek için sıcak duş yerine ılık suda duş alın. Çünkü sıcak su cildinizin yağını alarak vücudunuzun nemini kaybedip kurumasına neden olur.
  • Kar tatili akşamlarında alkol alarak arkadaşlarınızla vakit geçirmek isteyebilirsiniz. Ancak biraz alkolü azaltmakta fayda var. Çünkü alkol dehidrasyon etkiye sahiptir ve vücudunuzun su kaybetmesine neden olur.
  • Bu sözü sürekli duyduğunuza eminiz ama biz yine söyleyelim. Mutlaka bol bol su için!

İZLEMEYİ UNUTMAYIN!