Karın Ağrısına Hipnoz! | matrouge

Karın Ağrısına Hipnoz!

karin-agrisina-hipnoz

Hipnoz, bilinçaltından bağırsaklara indi!

Bağırsaklarınıza da hipnoz yapın

Destekleyici tedavi yöntemlerinden hipnozun kulanım alanları her geçen gün artıyor. Tıbbi hipnoz, şimdi de tıp alanında Huzursuz Bağırsak Sendromu (IBS-Irritable Bowel Syndrome) rahatsızlıklarına müdahale için kullanıyor. Gelişmiş batı ülkelerinde ve Avustralya kıtasında karın ağrısı, şişkinlik, ishal, kabızlık gibi günlük hayat kalitesini etkileyen rahatsızlıkların giderilmesi için tıbbi hipnoz öneriliyor.

Avustralya’daki Monash Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda, örneğin ishalin baskın olduğu hassas bağırsak sendromuna sahip insanlarda, bağırsak sistemlerini bir nehrin akışı gibi hayal etmeleri ve nehrin akışını yavaşlatarak bağırsak hareketlerini kontrol altına almaları sağlanabiliyor. Şişkinlik ile şişkinlik hissi yaşayan insanların rahatsızlıkları da benzer yöntemlerle giderilebiliyor.

Bu ve benzer müdahalelerin hipnoz ve psikoloji tedavisinin kombinasyonu olan klinik hipnoterapi sayesinde başarılabildiğini belirten Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, yaptığı açıklamada, Huzursuz Bağırsak Sendromu ve tıbbi hipnoz hakkında şu bilgileri verdi:

KARIN AĞRISI, ŞİŞKİNLİK, İSHAL, KABIZLIK

“Huzursuz bağırsak sendromu deneyimi olan insanlar hoş olmayan sindirim belirtileri ile karşılaşıyorlar. Karın ağrısı, şişkinlik, ishal, kabızlık gibi. Bu rahatsızlıkların günlük hayat kalitesine etkisi oldukça yüksek.

Bazen bu semptomlar kendi kendilerine tedavisiz gider, fakat bazı insanlar için semptomlar şiddetlidir.

Bu yüzden bir çok çalışmanın odak noktası; hipnoterapinin belirgin ve kalıcı rahatlatma semptomları üzerine geliştirdiği yöntem ve özellikle diğer tedavilerden sonuç alamamış insanlar.

Yapılan bilimsel çalışmalardan elde edilen kanıtlar, hipnoterapinin kuvvetli, inatçı semptomlarda geleneksel terapi yöntemlerinden çok daha iyi sonuç alındığını gösteriyor.

KEMOTERAPİ GÖREN VE KARIN AĞRISI ÇEKEN ÇOCUKLAR

Karın ağrısı çeken çocuklar da dahil olmak üzere 4-6 seansta yüzde 68 oranında sonuç alınabiliyor. Araştırmalar hipnoterapinin huzursuz bağırsak sendromunda özellikle de kuvvetli, inatçı semptomlarda geleneksel terapi yöntemlerinden çok daha iyi sonuç verdiğini gösteriyor.

Bu alanda yapılan diğer çalışmalar, tıbbi hipnoterapinin, özellikle çocuklarda kemoterapiye bağlı tedaviler ile oluşan kusma ve mide bulantısını hafifletmeye de yardımcı olabileceğine işaret ediyor.”

Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, bağırsaklarıyla ilgili rahatsızlık yaşayanların vakit geçirmeden doktoruna başvurmasını, destekleyici tıp hizmeti almak isteyenlerin ise mutlaka tıbbi hipnoz alanında uzman hipnoterapistlerle iletişime geçmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

İZLEMEYİ UNUTMAYIN!