Karşı Cinse En Çok Hangi Konuda Haksızlık Ediliyor?

ask-cinsellik

Kadınlara en çok toplumsal roller ve namus algısı nedeniyle, erkeklere ise güçlülük ve duygusuzluk gibi genellemelerle haksızlık ediliyor.

Kadınların ve erkeklerin fikirlerinin objektif bir şekilde paylaşıldığı KizlarSoruyor.com bu kez üyelerine, “Karşı cinse en çok hangi konuda haksızlık ediliyor?” sorusunu sordu. Sonuçlara göre erkeklerin kadınlara haksızlık edildiğini düşündüğü alanlar cinsiyet kaynaklı genellemeler yapılması ve cinsellik konusunda yüklenen toplumsal sorumluluklar olurken, kadınların erkeklere haksızlık edildiğini düşündüğü alanlar güç timsali olma zorunluluğu, güvenilmezlik ve duygusuzluk algısı oldu.

503 erkek ve 407 kadının yorumlarıyla gerçekleşen ankette, kadın katılımcıların çoğu erkekler hakkında temelsiz genellemeler yapılabildiğini, güvenilmezlik ve duygusuzlukla suçlandıklarını, maddi açıdan güçlü olma zorunluluğu ve her zaman ilk adımı atan taraf olma zorunluluğu gibi beklentilere maruz kalabildiklerini ve bunların erkeklere haksızlık yapılmasına neden olduğunu belirtti. Erkek katılımcılar ise kadınlara sırf kadın oldukları için pek çok gereksiz genelleme atfedildiğini, cinsellik ve namus gibi konularda pek çok tabuyla baş etmek zorunda kaldıklarını ve cinsel obje olarak görüldüklerini, ayrıca çoğu alanda eşit muamele göremediklerini belirterek, bu gibi görüşlerin kadınlara haksızlık edilmesine neden olduğunu belirtti.

İşte katılımcılardan bazılarının görüşleri:

Bad_Beast (Erkek)

Karşı cinse en çok KADIN olduğu için haksızlık ediliyor. Kadın olmak bu ülkede çok zor. Allah hepsinin yardımcısı olsun.

Cukuletta (Kadın)

Karşı cinse haksızlık edilmiyor. Erkekler hep birinci sınıftı, kadınlar ise ikinci sınıf. Sadece bizim ülkemizde değil tüm dünyada böyleydi hala öyle ve öyle de devam edecek gibi görünüyor.

Drejevic (Erkek)

Kadınların otomobil kullanmasındaki negatif algı, trafikte eğlence konusu yapılmaları ve “kadından sürücü olmaz” diyen toplum baskısı nedeniyle haksızlık yapılıyor.

Roxette (Kadın)

Karşı cinse en çok duygusallık konusunda haksızlık ediliyor. Erkek adam ağlamaz erkek adamın canı yanmaz erkek adam âşık olmaz gibi birçok psikolojik etki altında bırakılıyor ve duygularını yansıtmakta yaşamakta zorlanmalarına neden oluyor.

Olmega (Erkek)

Karşı cinse en çok… konusunda haksızlık ediliyor diye yazarak yapılan haksızlıkları tek cümledeki boşlukla sınırlayamazsın. Karşı cinse yapılan haksızlık -erkek olduğum için kadınlara olanı yazacağım- çocukluğundan başlıyor. Erkek çocuk “hadi göster amcalara pipini” diyerek başlar hayata. Kız çocukları hep koruma ve baskı altında büyür. Yapılan istismarların %90’ı kız çocuklarınadır. Okullarda, sokakta, markette her yerde… Büyür, okul biter, aynı şey iş yerlerinde vardır. Patronlarından tut, mesai arkadaşlarına kadar hepsi. Evlenir, koca dayağı, ev işleri, baskı vs. Lafı uzatmadan kadın sürekli haksızlığa uğrar.

Altariel (Kadın)

Ataerkil toplumun erkeklere yüklediği sorumluluklar. Ne kibar ne kaba davranmalarına müsaade ediliyor. Renkli giyinen, fazla aksesuar kullanan erkekler garipseniyor, sürekli birilerini korumak zorunlarmış gibi davranılıyor, duygularını belli etmeleri vs. bile problem toplum için. Ama nedense feminizme bunlarla savaşarak erkeklere de iyilik yaptığı halde karşı geliyorlar. Ataerkil paradigmanın yıkılış sürecine destek olsalar çok kısa bir sürede onların da hayatı kolaylaşacak.

Keremcnn10 (Erkek)

Karşı cinsen çok “sen kızsın onu yapamazsın şunu yapamazsın bu erkek işidir” gibi cümlelerle dışlanıyor. Karşı cinse en çok erkeklerin yapabildikleri fakat kadınların ise yapamayacağı sanılan eylemler konusunda haksızlık ediliyor. İş hayatında, ev hayatında, sosyal hayatta bu böyle; “erkeğim ben güçlüyüm, kadınsın, sen yapamazsın” mantığı var.

Narin_Bayan (Kadın)

Karşı cinse en çok erkeklik konusunda haksızlık yapılıyor. Erkek adam şöyle olur böyle olur deniyor. Ama kimse önce “insan” olmalı demiyor.

İZLEMEYİ UNUTMAYIN!