Kışın Cilt Sağlığı için 8 Kritik Önlem | matrouge

Kışın Cilt Sağlığı için 8 Kritik Önlem

cilt-bakimi

Yaz aylarında sağlıklı bir bronzluk ya da güneşten korunmak için özen gösterilen cilt bakımı kışın unutuluyor. Ancak soğuk hava, kalorifer ile ısınan kapalı ve nemsiz ortamlar cildin olumsuz etkilenmesine neden olabiliyor.

Oldukça basit ama etkili bazı tedbirlerle cildin kışın da rahat bir nefes almasını sağlamanın mümkün olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, “Cildimiz bedenimizi enfeksiyon oluşturabilecek mikroorganizmalardan, zararlı kimyasal madde ve toksinlerden, morötesi ışınlardan, sıcak ve soğuktan koruyan mükemmel bir organ. Ancak işlevini yerine getirmesi için bakıma ihtiyacı var” dedi. Dr. Akın cildin kışın da nemini koruması için önemli adımları paylaştı.

Cilt doğal nem üretimini ihtiyacına göre şekillendirse de nemin azaldığı kış aylarında cildin doğal nem üretim hızı yetersiz kalabiliyor. Bu da kış aylarında ellerde kuruma, kızarma ve çatlak oluşumu gibi sorunları beraberinde getiriyor. Soğuk havanın cildin nemini azaltan en önemli faktör olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, soğuk havalarda cilt koruması için önemli ipuçları verdi;

KIŞIN SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN 8 KRİTİK ÖNLEM!

1.Soğuk havanın neden olduğu kuruluğu önlemek için cildinizi nemlendirin. Cilt nemlendirmede kullanılan nemlendiriciler iki farklı mekanizmayla çalışır. Bazı nemlendiriciler, deri yüzeyinde bir katman oluşturur ve derinin doğal neminin buharlaşarak yitirilmesini engeller. Bu tür nemlendiriciler arasında vazelin, lanolin gibi yağlar bulunur. Etkili nemlendiriciler olmalarına karşın sürülmeleri zordur.

Diğer grup nemlendiriciler ise havadaki nemi ya da derinin alt katmanlarındaki nemi yüzeye çekerek derinin nemlenmesini sağlarlar. Bunlara örnek olarak, gliserin ve bitkisel yağları verebiliriz.

2.Banyoda vücut temizliğinde deri PH’ına yakın PH’da renksiz, kokusuz duş jeli veya sabunlar kullanın. Çok sıcak suyla yıkanmayın, banyoda kalış sürenizi kısa tutun. Banyodan sonra nemlendirmeyi, cilt üzerindeki su buharlaşmadan mutlaka yarım saatlik dönemde yapın.

3.Eldiven kullanmadan temizlik malzemelerine temastan mümkün olduğunca kaçının ve her el yıkamadan sonra özellikle kış aylarında ellerde bariyer özelliğine sahip bir nemlendirici kullanın. Buna kış döneminde, yaz dönemine göre daha çok ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

4.Cildin nemini artıran vitamin (A, C, E vitaminleri), mineraller ve vücutta yapılmayan bazı temel yağ asidlerinden (linoleik ve linolenikasid) zengin beslenmeye dikkat edin.

5.Kış döneminde cildinizin nemlendirilmesi kadar yaşadığınız ortamın havasının nemlendirilmesinin de önemli olduğunu unutmayın.

6.Soğuk havalarda dışarı çıkarken eldiven kullanın.

7.Giysilerinizde yün veya sentetik ürünler yerine pamuklu olanları tercih edin.

8.Soğuk havalarda ellerin çok sıcak veya soğuk suyla yıkanması cildi daha hassas hale getirebiliyor. Günlük el ve yüz temizliğinizi ılık suyla yapın.

Bal ve zeytinyağı cilt dostudur

Cilt bakımında bal ve zeytinyağının önemli birer besin maddesi olduğunun altını çizen Dr. Akın, “Bal kuru ciltlerin nemlendirilmesinde kullanılabiliyor ve cilde parlaklık, canlılık kazandırıyor. Balın antibakteriyel etkisi olduğundan hafif cilt kızarıklıklarını giderebilme özelliği de mevcut. Zeytinyağı ise cilde uygulandığında (özellikle bebeklerde bez bölgesinde pişik olduğunda) bazı egzamalarda ciltte yatıştırıcı olarak fayda sağlayabiliyor” dedi.

İZLEMEYİ UNUTMAYIN!