Makyajla Uyumak Neden Zararlıdır? | matrouge

Makyajla Uyumak Neden Zararlıdır?

Makyajla-Uyumanın-Zararları

Gün içerisinde oldukça aktif hayatı olan kadınlar, akşam olduğunda makyajlarını temizlemeyi ihmal edebilirler. Ancak, zaman zaman ihmal edilse de, makyajla uyumanın cilt gözeneklerini tıkadığından dolayı cildin nefes almasını engellediğini ve bu nedenle de çok zararlı olduğunu hemen hemen herkes biliyor. Ayrıca derinin gözeneklerinden iç kısmına girdiğinden ve bu derinin alt tabakalarında yerleştiğinden dolayı da makyajla uyumamaya özellikle dikkat etmek gerek.

Makyajla uyumanın en önemli dezavantajlarından biri de, cilt yüzeyinden normal makyajdan çok daha zor temizlenmesi. Ama yine de bu konu ne kadar iyi bilinse bile, bir ya da birkaç defa makyajla uyumanın zararı dokunmayacağını düşünebilirsiniz. Ancak gerçekte böyle değil, çünkü makyajla uyuduğunuzda bir süre sonra cildinizde sarkmalar, cilt lekeleri ve yaşlanma belirtileri görmeye başlayabilirsiniz.

Makyajla uyumanın en çok zarar verdiği bölgelerden biri de göz bölgesi. Gözlerin içerisine giren mikropları engelleyen kirpiklerinizde maskara ile uyduğunuzda gözlerinizin sağlığını da tehlikeye atacağınızı bilmeniz gerekiyor. Göz sağlığını etkileyen makyaj türlerinden biri de göz farları. Göz farları mikropları özellikle beslediğinden dolayı göz sağlığınızın bozulmasına yol açabilir.

Buna ek olarak makyajın en zararlı olduğu noktalardan biri de dudaklar olduğunu söyleyelim. Dudaklarınızda rujla uyumanız durumunda geceden sabaha kadar dudaklarınızın çatlayacağını bilmeniz gerek. Son olarak, makyaj yaparken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli noktalardan bir diğerinin de, bu malzemelerin kimyasal içeriğinin cilt için zararlı olmamasına dikkat etmekten geçtiğini eklemekte yarar var.

İZLEMEYİ UNUTMAYIN!