Meme Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

meme-kanseri-tedavisi

Meme kanseri hakkında kulaktan duyma bilgi çok fazla. Sağlık şakaya gelecek bir konu değildir. Çok sinsi bir şekilde ağrısız ilerleyen meme kanseri ise hatayı asla affetmez.

Meme kanserine yakalandıysanız eğer, çok fazla kişileri dinlemeden kendiniz mücadelenizi vermelisiniz. Çok zorlu bir süreçten geçeceksiniz. Buna hazırlıklı olmalısınız. Sizden önemlisi olmamalı ve kimsenin moralinizi bozmasına izin vermemelisiniz. Gerçekten bu kanserden kurtulmak istiyorsanız öncelikle moralinizi yüksek tutmalısınız.

Meme kanseri tedavisi ameliyat, kimyasal tedavi, ışın tedavisi, hormon tedavisi ve biyolojik tedavi olmak üzere değişmektedir. Size en uygun tedaviyi elbette doktorunuz bilir fakat siz merak ediyorsanız kanser evrenizi bilmeniz gerekir. En sağlıklı bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz. Tedavi seçeneklerinizin ne olduğunu, size en uygun tedavinin doktora göre hangi tedavi olduğunu, yapılacak olan tedavinin kanser üzerinde ki beklenen yararının ne olduğunu, tedavinin ve hastalığın risklerinin neler olduğunu ve yapılacak olan bu tedavinin ve sizde beliren meme kanserinin normal hayatınızı nasıl etkileyeceğinizi en doğru şekilde sadece doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Eğer meme kanseri vücudun diğer bölgelerine yayılmış ise kimyasal tedavi veya ameliyat ile kişiye lokal tedavi uygulayarak meme kanserini vücuttan tamamen atmayı, vücudu tamamen temizlemeyi hedef alırlar. Doktor kana girip tüm kanser hücrelerini yok ettikleri ya da küçülttükleri tedavi ise sistematik tedavi adını almıştır.

Kanserin ilk tanısından sonra yaşanan stres sıkıntı ise kanserin ilerlemesinde en büyük risk faktörüdür. Doktora meme kanser muayenesine gidecek olan kadınların soruları zihinlerinde oluşturmaları onları meme kanseri teşhisini daha sakin karşılamalarını sağlar. Doktora sorularını sorarken de not tutmaları ya da ses kaydı almaları ilk şoku atlattıktan sonra tekrar dinleyip neyin ne olduğunu daha iyi anlamasını sağlar.

Meme kanseri tedavisi her kadın için aynı seviyede ilerleyen aynı tedavi ile sonuçlanan bir aşama değildir. O yüzden daha önce bu kanseri atlatmış ya da sizinle aynı anda yakalanmış olanlarla aynı anda aynı tedaviyi görmeyi beklemeyin, lütfen kendinizi kimse ile kıyaslamayın. En uygun tedaviyi zaten sizin doktorunuz size önerecektir.

Kanserin baş mücadele yöntemi kesinlikle moraldir. Her türlü bu kanser illetinden kurtulacağınızı düşünerek kendinizi doktora emanet edin ve sonuna kadar mücadele edin.

İZLEMEYİ UNUTMAYIN!