Noktaları Birleştirin!

2018 İlkbahar/Yaz koleksiyonları bize puantiyeler hakkında ‘ onlar artık hiç olmadığı kadar feminen ve çarpıcı, puantiyelerle sevimli görünmekten korkmayın’ diyor. Öyleyse, haydi noktaları birleştirelim.

Puantiye Fransızca ‘pointille’ ‘noktalı, benekli’ sözcüğünden alıntıdır. Sözlüklerde ise ‘ aynı büyüklükteki  içi dolu daireler dizisinden oluşan desen’ diye tanımlanır.

Yaşayan en önemli avangart sanatçılardan biri olan  ‘puantiye kraliçesi’ olarak bildiğimiz Yayoi Kusama’ya göre ise ‘sonsuzluğa örülen ağlar’ olarak nitelendirilir.

previous arrow
next arrow
Slider

 

Comme des Garçons’un kurucusu Rei Kawakubo’ya modaya dair ilk anısı sorulduğunda  ‘mavi ve beyaz puanlar’ diyor.

previous arrow
next arrow

 

Bu eğlenceli daireler 19.yy sonlarına doğru kullanılmaya başlanmış. Puantiyelerin sanat ve moda tarihindeki yerine referans verilecek çok ‘nokta’ var. Örneğin;

Flamenko dansçıları ve sanatçılarının bu dönemdeki kıyafetlerinde,

Fredic Bazile’in ‘Family Reunion’ resmindeki puantiyeli elbiseli kadınlarda,

1960’ta popüler olan puantiyeli bikinisiyle ortaya çıkmaya çekinen kızın hikayesinin anlatıldığı ‘ Itsy Bitsy Teenie’ şarkısında….

Peki Modada puantiyeyi ikonikleştiren isimler sizce kimler olabilir? Cevaba  aşinayız: Marilyn Monroe ve Leydi Diana

previous arrow
next arrow

Peki modada çıtayı yükseklere çıkaran tasarımcılar kimler?

Kolombiyalı tasarımcı Johanna Ortiz; puantiyeleri dev fırfırların üzerine kondurup  Latin Amerika’nın ele avuca sığmaz ruhunu  bu yuvarlaklarla buluşturdu.

Geçtiğimiz sezon siyah-beyaz puantiyeli bluzları bizlerde tutkuya  dönüştüren Jacquemus ise bu sezon kadınlara özgü cesareti daha büyük puanlarla gardıroplarımıza taşıdı.

Üç büyükler Valentino, Saint Laurent ve Dior’da da durum farklı değil.

Valentino

Saint Laurent

Dior

İZLEMEYİ UNUTMAYIN!