Telefonunuz IPhone ise Faturanız Yükselebilir

iphone-telefon-faturasi

Gün geçmiyor ki; Apple hayatımıza ve gündemimize yeni bir söylentiyle girmesin. Şimdi de Iphone kullanıcıları arasında Iphone yüzünden telefon faturalarının daha fazla geldiğini iddia eden sesler yükselmekte. İddiaya göre bunun sebebi wifi bağlantısının sinyalleri azaldığında otomatik olarak, telefonun hücresel veriye geçmesini sağlayan wifi assist özelliği.

ABD’den gelen bazı haberlere göre bu özellik yüzünden 2 bin dolardan fazla telefon faturası ödeyen insanlar olmuş. Çünkü Iphone kullanıcıları telefonlarını IOS9 a güncelledikten hemen sonra yüklenen yazılımın varsayılanları arasında wifi assist de var. Wifi assist eğer siz kapatmazsanız, sizin wifi dan internet kullandığınızı sandığınız zamanlarda wifi yi kapatarak hücresel veriden internet kullanmanıza yol açıyor. Dolayısıyla bu da telefon faturalarının kabarmasını sağlıyor.

ABD’de yaşayan ve gelen faturalardan şikayet eden bu insanlar önceden 250 dolar telefon faturası öderken, bunun birden 2 bin dolar gibi çok yüksek bir rakama ulaşmasının altında bu özelliğin yattığından eminler. Hatta eğer şirket tarafından bir düzeltme gelmezse mahkemeye kadar gideceklerini belirtiyorlar. Apple’ın şimdilik meseleyle ilgili resmi bir açıklaması yok. Fakat konunun diğer bir muhatabı olan telefon firması kullanıcıların toplam 3 kez veri kullanım sınırlarını aştıklarıyla ilgili bilgilendirildiklerini, dolayısıyla bu sorundan hiçbir şekilde kendilerinin mesul tutulamayacağını belirterek kendisini kurtarmışa benziyor.

Bu sorunla karşılaşanların sayısı arttığında Apple’ın konuyla ilgili resmi bir açıklama yapması bekleniyor. Bugün ülkemizde ki Apple kullanıcılarının sayısı göz önünde bulundurularak, ülkemizde de her an böyle şikayetlerin gelmesi muhtemeldir. Apple belki de bu sansasyonlar sayesinde Apple’dır.

İZLEMEYİ UNUTMAYIN!