Vazgeçilmez Moda Önerileri

Bu önerilere kulak verirseniz eminiz ki her giydiğiniz kıyafette ve taktığınız aksesuarda diğer hanımlardan bir adım önde, en şık, karizmatik ve en trendy siz olacaksınız.

“Asla Giymem” Demeyin

turuncuHiçbir giysi ya da parça için “asla” kelimesini kullanmayın. Bir gün bir bakmışsınız o “asla giymem” dediğiniz şey üzerinizde duruyor. Onun için “Asla turuncu renk giymem”, “Asla kapri pantolon giymem”, “Asla metalik oje sürmem” gibi büyük lafları etmeyin. Unutmayın ki; moda değişkendir, yenilikçidir ve daima farklılıklar sunar. Bugün nefret ettiğiniz bir şeyi birkaç yıl sonra çok beğenerek giyebilirsiniz. Eski resimlerinize baktığımızda, kendinizden nefret etmenizin tek nedeni modanın değişkenliğidir!

Beden Ölçünüzü Unutun

Onu Giymeden Önce” kitabının yazarı Lloyd Boston, kadınlara beden ölçülerini unutmalarını tavsiye ediyor ve çok haklı! Bedene göre değil, uyana göre alışveriş yapmalısınız. Bedeniniz 36 olabilir, ancak o mağazadaki 36 beden kalıp ceket size uygun olmayabilir. Markaların kalıpları ve kesimleri birbirlerinden farklıdır. Sadece bedene sabit kalarak alışveriş yaparsanız, üzerinize uymayan ve kötü duran giysilerle dolaşmak zorunda kalırsınız.

Egzersize Zaman Ayırın

Giysilerinizin içinde fit görünmek istiyorsanız, egzersize mutlaka zaman ayırmalısınız. Her gün en az 30 dakika egzersiz yapın. Hiçbir şey yapamıyorsanız bol bol yürüyün. Ama en güzeli düzenli bir spor programı belirlemek ve mümkün olduğunca ona sadık kalmaktır. Özellikle pilates ve fitness gibi vücudunuzu şekillendirecek sporları düzenli bir şekilde yapmaya devam ettikçe, giydiklerinizin üzerinize çok daha fazla yakıştığını görecek ve bu konuda daha cesur daha özgür seçimler yapmanın zevkine varacaksınız.

Fark Yaratın

Herkes gibi olmaya çalışmayın ya da başkalarını taklit etmeyin. Ünlülerden ya da moda ikonlarından ilham almanız çok doğal, ancak bunu yaparken kendi stilinizle birleştirmeyi iyi bilmelisiniz. Aksi takdirde giydikleriniz, üzerinizde emanet gibi durabilir. Diğerlerinden farklı neler yapabilirim diye düşünün. Tarzınıza, yaşınıza ve kişiliğinize uygun tercihler sizi siz yapacaktır. Ancak, sadece faklı olabilmek için kendinizden ve insanlardan uzaklaşmayın. Unutmayın; amaç farklı olmak, komik olmak değil…

Gardırobunuzu Düzenleyin

Her gün ve her an iyi giyinebilmenin en kolay yolu, akıllıca düzenlenmiş bir gardıroba sahip olmaktır. Böylece her gün “ne giysem” derdine düşmeden ve gardırobunuzun içindeki giysileri talan etmeden şıklığı yakalayabilirsiniz. Gardırobunuzdaki giysileri alt-üst olacak şekilde kombine edin ve asın. Giymediğiniz, modası geçmiş ya da içinde iyi hissetmediğiniz giysileri çıkarın ve ihtiyacı olanlara verin. Geri kalanları ise bir mağaza gibi düzenleyin. Ayakkabı ve aksesuarlarınızı da göz önünde bir yerlere yerleştirin ki, seçim yapmanız kolay olsun.

Işıltılı Bir Cilde Sahip Olun

Güzel ve şık olmak bir bütündür ve onu bozmamanız gerekir. Giydikleriniz kadar cildiniz, saçlarınız ve gözlerinizdeki ışıltı da, bu şıklığın bir parçasıdır. Bu yüzden cildinize iyi bakmayı öğrenmelisiniz. Yaşınıza uygun cilt kremleri ile cildinize gerekli olan nemi verebilirsiniz. Artık cildinizdeki birçok problemi aynı anda çözebilen bakım ürünleri de mevcut. Cilt tipinize ve yaşınıza uygun ürünlerden faydalanmalı ve cildinizin doğal ışıltısını ortaya çıkarmalısınız.

İçinde İyi Hissedin

İçinde kendinizi iyi ve mükemmel hissetmediğiniz hiçbir giysiyi almayın. Bu, dünya markası bir ürün olsa dahi böyledir. Çünkü kendinizi rahatsız hissettiğinizde, bu hissinizi dışarı yansıtırsınız. Bu ise; tarzınızı ve şıklığınızı öldürür. Bunun için dokusu hoşunuza gitmeyen, kesimi sizi rahat ettirmeyen, dekoltesi aklınızdan çıkmayan giysilerden uzak durun. Eğer karar veremiyorsanız, giydikten sonra gözlerinizi bir an için kapatın ve nasıl hissettiğinize bakın. Sonuç, harika ise onu alabilirsiniz.

“Joker” Parçaları Eksik Etmeyin

Bazı parçalar vardır ki, hangi giysinin altına giyseniz, neyle birleştirseniz mükemmel olur. Joker niteliğindeki bu parçalara gardırobunuzda yer verirseniz, giyinirken hiç sıkıntı çekmezsiniz. Siyah, topuklu, mat ve düz hatlara sahip bir stiletto bunlardan biridir. Tüm elbiselerinizin, eteklerinizin, pantolonlarınızın altına giyebilirsiniz. Ya da iyi kesimli bir blazer ya da smokin ceket de aynen böyledir. Jean pantolonunuzun üzerine giyerek sportif şık olabilir, elbisenizin üzerine giyerek gece dışarı çıkabilirsiniz…

Takı ve Aksesuardan Vazgeçmeyin

Desenli bir şal, uzun bir zincir kolye ya da şekilli yüzükler… Tüm bunlar tarzınızı ve giysilerinizi tamamlayacak son dokunuşlardır. Aksesuar seçimi yaparken, kişiliğinizi ve sitilinizi göz ardı etmeyin. Karakterinizi yansıtan takılar ve aksesuarlar seçebilirsiniz. Unutmayın, son derece sade bir elbiseyi bile aksesuarlarla gösterişli hale getirmek mümkündür.

Yenilikleri Takip Edin

Trendlerden uzak kalmayın. Yeniliklerden haberdar olmak istiyorsanız; moda dergilerini, internet sitelerini ve blogları takip edin. Bu konuda her gün yeni haberler veren onlarca kaynak var artık. Sezon defilelerine ve ünlü tasarımcıların koleksiyonlarına göz atın. Mutlaka ilham alacağınız bir şeyler olacaktır. Demode olarak tanımlanmayı istemezsiniz değil mi?

 

İZLEMEYİ UNUTMAYIN!